Miről ismerem fel, hogy stresszes vagyok?
Ebben a cikkben végigvesszük a stressz lehetséges testi és lelki mentális tüneteit.
Általában valószínűleg felismered, hogy mikor vagy stresszes állapotban, mégis elképzelhető, hogy nem minden tünetről tudod, hogy akár a stressz is kiválthatja.
Mik ezek a tünetek?
Nézzük először a testi tüneteket: Ilyen lehet a fejfájás, a váll feszülése, a gyomorgörcs, egyáltalán bármiféle izomfeszültség, szorító érzés a mellkasban.
Sokszor kapcsolódik stresszhez a gyakori migrénes állapot.
Az is gyanús, hogyha valaki folyton megbetegszik és nagyon le van gyengülve az immunrendszere.
Ezek azok a példák, amit a leggyakrabban hallok, amiket a leggyakrabban megtapasztalunk, és amelyeket a legkönnyebb felismerni. A lista azonban nem teljes.
A mentális és a lelki tüneteket egy fokkal nehezebb fülön csípni. Lássuk ezeket is.
Az ideges feszültség, a szorongás, az alvásproblémák, amikor vagy nem tudsz elaludni, vagy elalszol ugyan, de gyakran felébredsz éjszaka.
Ha nehezedre esik a koncentráció, vagy úgy érzed, nem tudsz semmire fókuszálni.
Esetleg könnyen, látszólag ok nélkül kiborulsz, indulatosan reagálsz.
A szétesettség, a hullámzó kedélyállapot.
Ezek mind-mind stressz tünetek lehetnek.
A testi meg a lelki tüneteket most külön szedtük, és így vizsgáltuk őket, mint két külön kategória. Valójában azonban nagyon fontos megérteni, hogy a kettő kéz a kézben jár.
Általában könnyebben vesszük észre a testi tüneteket. Fáj, feszül, görcsöl, ezeket könnyen érzékeljük, és viszonylag könnyű magát a tünetet is enyhíteni. Beveszek egy fájdalomcsillapítót, ráteszek a vállamra egy görcsoldó tapaszt és enyhül a fájdalom.
A lelki tünetekkel kevesebbet foglalkozunk, és talán nem is annyira mi magunkon vesszük észre, hanem a környezetünk tart tükröt.
A tünetek fontos információk. A tünetek jelzések.
Általában az első emberi reakciónk az, hogy meg akarjuk szüntetni azt a kellemetlenséget, amit éppen megélünk, a fájdalmat, a feszültséget, az izomgörcsöket, és ez természetes is, ez az első lépés, amit megteszünk. Ez az első és legkönnyebb lépés.
Nem tudom, hogy ismerős-e az a helyzet, hogy megszünteted az egyik fájdalmat, és a testednek egy másik helyén bukkan fel. Mikor kioldódik a válladból a feszültség, akkor elkezd fájni a derekad. Vagy a derekad éppen jól van, akkor a fejed feszül szét.
Ez minek a jele? Nagy valószínűséggel van valamilyen olyan élethelyzet, vagy dilemma, ami belül foglalkoztat téged, aminek a fizikai tünetek csak egyfajta megjelenési formái. Azt jelzi a tested, hogy valami feszít téged belül, valami foglalkoztat, vagy valamilyen helyzettel nem vagy kibékülve.
Érdemes mindig a testi tünetek mögé nézni. Hogyan? Megfigyeled például, hogy tipikusan mikor jelentkezik a fejfájás. Mikor jelentkezik a gyomorgörcs? Milyen helyzetekben nehéz elaludnod?
Ha felteszed magadnak ezt a kérdést, és elkezded megfigyelni, hogy mikor bukkannak fel ezek a tünetek, akkor nagy valószínűséggel felismersz majd egy mintát. Például, hogy minden reggel görcsbe szorul a gyomrod, amikor indulsz a munkába, valószínűleg valamilyen munkahelyi feszültségről van szó, és hiába veszel be görcsoldót, nem fog elmúlni ez a tünet.
Ha van egy személy, akivel konfliktusod van, vagy egy feszült helyzet, amit még nem sikerült kibeszélni, feloldani. Könnyen elképzelhető, hogy minden alkalommal, amikor azzal a személlyel találkoznod kell, vagy olyan helyzet jön, ahol ő is jelen lehet, felbukkan egy újabb tünet. Tehát érdemes ezeket megfigyelni, és érdemes tudatosítani, hogy mi váltja ki a tünetemet.
Miért érdemes elvégezni ezt a kis nyomozó munkát?
Hogyha nem csak a tünettel akarsz küzdeni hétről hétre, napról napra, vagy visszatérő rendszerességgel, akkor érdemes megtalálni azt a gyökér okot, azt a valódi stresszort, ami kiváltja ezt a fizikai tünetet. És ezek igazi gyökér okok, mert a valódi stresszor általában nem az, ami a felszínen látszik.
Könnyen lehet, hogy valami konfliktus húzódik meg a felszín alatt mélyebben. Ezt te tudod kideríteni.
A testi tünetek kezelése nyilván nagyon fontos annak érdekében is, hogy tudjál foglalkozni a mélyebben rejlő dolgokkal. Ezt a belső önismereti utat te magad tudod bejárni. Egyedül vagy segítséggel.