coaching@agneskaszas.com

blog

Blog

Energiamenedzsment stresszes időszakban

Az előző cikkekben írtam a stressz fogalmáról, hatásairól, fontosságáról, és arról, hogy miért elengedhetetlen a rendszeres stresszoldást beépíteni a hétköznapjainkba. 

Mi a helyzet akkor, ha egy nehezebb időszakon megyünk keresztül? Mit érdemes akkor is észben tartani? 

Erre ad választ – dióhéjban – ez a cikk.

Selye János elmélete szerint a stressz három fázisra osztható: 

  1. Vészhelyzeti reakció: Ebben a szakaszban a test riadót fúj a stresszor megjelenésérre adott válaszként. Ez a zsigeri szintű üss vagy fuss – esetleg fagyj le fázisa. 
  2. Ellenállási szakasz: a test ellenállóképességét a  normális szint fölé emeli, hogy alkalmazkodjon a stresszor folyamatos jelenlétéhez.
  3. Kimerültség fázisa: amikor a testnek már nincs tovább energiája a stresszorhoz való alkalmazkodáshoz, és megjelenhetnek a stressz okozta komolyabb tünetek is.

Erős stressz hatására a vészhelyzeti reakció, az ellenállási szakasz és a kimerültség fázisa gyors egymásutánban jönnek létre. Kielégítő pihenéssel azonban felépülhetünk a kimerültség szakaszából is. 

Selye azt az energiát, ami a stresszorhoz való alkalmazkodáshoz szükséges, alkalmazkodási energiának nevezte. Teóriája szerint minden ember genetikusan meghatározott mennyiségű alkalmazkodási energiával születik. 

Két féle alkalmazkodási energiát különböztet meg: 

Az egyik a felszíni, azonnali felhasználásra kész, pótolható energia, a másik egy mély energia, amit tartalékként tárolunk, és amely csak némi pihenés vagy kikapcsolódást jelentő tevékenység végzése után képes újraképezni a felszíni energiát. 

Az egyik kiégésről szóló videóban bemutattam már a régimódi háztartás példáját. 

Stresszes időszakban az a cél, hogy támaszkodhatsz ugyan a tartalékaidra, de legyél tudatában annak, hogy a tartalékaidat fogyasztod, és ez nem fenntartható. 

Az ember úgy van megteremtve, hogy képes extrém körülményekhez is adaptálódni a túlélés érdekében. Ha azonban a célunk nem csak a túlélés, hanem az, hogy jól legyünk, akkor ügyelnünk kell arra, hogy a kamrát és a pincét mindig fel tudjuk tölteni. 

A kamra és a pince nem azért van, hogy soha ne együnk onnan, hanem azért van, hogy amikor olyan helyzet van, hogy nem tudok máshonnan merítenem, legyen hova nyúlnom. 

A csapda az, hogy valami, amiről azt gondoltuk, hogy átmeneti, ideiglenes, vészhelyzeti megoldás, az idővel a normává válik. 

Fontos tehát folyamatosan tudatában lenni annak, hogy az adott időszak nem “szokásos”, nem “átlagos”, hanem rendkívüli. És mivel rendkívüli, ezért a stresszkezelésnek még kiemeltebb szerep jut. 

Ez evidenciának tűnhet, de míg egy betegség esetén, ha ágynak dőlünk, tudomásul vesszük, hogy ez most egy “rendkívüli” helyzet, amely a szokásostól eltérő napirendet, és fokozott öngondoskodást kíván meg, addig a túlterheltségre adott válaszunk ennek pont az ellenkezője. Amíg bírjuk, tartjuk a frontot, és azt gondoljuk “ezt ki kell bírni”. Részben igaz is, – erről szól az ellenállás szakasza. Arra azonban nagyon kell ügyelnünk, hogy az ellenállás szakaszából ne csússzunk át a kimerültség, kiégettség fázisába

A stresszkezeléshez kapcsolódóan a legfontosabb a tudatosság, a tudatos figyelem. Ha érted, mi történik, ha megfigyeled a saját tested jelzéseit, és azokra időben reagálsz, akkor olyan állapotban tudod magad tartani, ahonnan elképzelhetőek ugyan kilengések, de azok valóban ideiglenesek lesznek, nem állandósul a fáradtság.

Kaszás Ágnes vagyok

coach

A Be on fire, don’t burn out! Fenntartható energaimenedzsment (nem csak) vezetőknek program megálmodója.
Örülök, hogy itt vagy! Nézz szét oldalamon, és ha kérdésed lenne hozzám, lépj velem kapcsolatba!

Youtube közösség

Amiért más pénzt kér én ingyen megosztom veled Youtube-on.

Csatlakozz az 5000 fős közösségünkbe!

Kövess engem!

olvastad már?

További bejegyzések

Stresszoldás szintjei

Ha már olvastad az előző blogcikkeket, akkor remélem, nincs kétséged afelől, hogy a stresszt érdemes rendszeresen oldani, kezelni – rutinszerűen, …

elolvasom

Stressz és kreativitás

Te is a kreatív szakmában dolgozol? Tartalmat gyártasz, webfelületeket tervezel, írsz, ékszereket tervezel, vagy valamelyik művészeti ágban tevékenykedsz? Akkor bizonyára …

elolvasom

Kiégés és stressz kapcsolata

Minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár, ugye?  Azaz: minden kiégett ember stresszes, de nem mindenki ég ki, aki …

elolvasom